Congratulations to all the recipients - their owners, trainers and especially their breeders.....

 

Event Name of Horse Name of Rider Name of Owner
Gisborne Dressage Championships
Winner Levels 1 - 3 HSP Soe Henrike Puketapu  
Winner Levels 4 - 9 Santana MH Cindy Wiffin  
Canterbury Dressage Championships
Winner Levels 1 – 3 Dulcet Cherie Pearson  
Winner Levels 4 - 9 Wisdom WDS Rhein. Amelia Greening  
Wellington Championships
Winner Levels 1 - 3 Dance Hit SW Susan Tomlin Andrea Raves & Susan Tomlin
Winner Levels 4 -9 Aphrodite Cooper Oborn Belinda & Emily Stuchbery
Dressage Otago Championships
Winner Levels 1-3 Denzel MH Mary Davis  
Winner Levels 4 -9 Sartorial Hit SW Jackie THomas  
North Island Championships
Levels 1 -3 Archie Betty Brown  
Levels 4 – 9 Andreas Vanessa Way  
Bay Of Plenty Championships
Winner Levels 1-3 Archie Betty Brown  
Winner Levels 4 -9 Ardmore Lucarne Dolley Tina Dolley
Dressage Hawkes Bay Championship
Winner Levels 1-3 HSP Soe Henrike Puketapu  
Winner Levels 4 -9 Santana MH Cindy Wiffin  
Taihape Dressage Championships
Winner Levels 1 -3 Zambesi PSH Natalie Page  
Winner Levels 4 -9 Redwood Furst Afair Megan Beere  
Wairarapa  Dressage Championships
Winner Levels 1 - 3 Dance Hit SW Susan Tomlin Andrea Raves and Susan Tomlin
Winner Levels 4 -9 Aphrodite Cooper Oborn Belinda and Emily Stuchbery
Southern Hawkes Bay  Championships
Winner Levels 1 – 3 HSP Soe Henrike Puketapu  
Winner Levels 4 -9 Laila Dawn Nicki Sunley  
Dressage Waitamata Championships
Winner Levels 1-3 Wonderlust Jayna Dineen  
Winner Levels 4 -9 Decadance MH Wendi Williamson Matthews Hanoverians
Dressage Southland Championships
Winner Levels 1 - 3 Denzel MH Mary Davis  
Winner Levels 4 - 9 Sartorial Hit SW Jackie Thomas  
Youth Festival Championships
Winner Levels 1 -3 Archie Caitlin Benzie Betty Brown
Winner Levels 4 -9 Ardmore Lucarne Dolley Tina Dolley
Central Districts Championships
Winner Levels  1-3 Griffindor MH Molly Lumb  
Winner Levels 4 -9 River Jim Vaughn Cooper  
Taranaki Dressage Championships
Winner Levels 1-3 Sinatra SW Amy Sage  
Winner Levels 4 -9 Timbermill Prequel Vanessa Way  
Nelson Dressage Championships      
Winner Level 4 -9 Stoneylea Lord Locksley Harriet Redmond  

 

 

Northland Dressage Championships
Winner Levels 1-3 Georgia MH Reece Downham-Smith Matthews Hanoverians
Winner Levels 4 -9 Fanfare MH Casey Burton Matthews Hanoverians
South Island Dressage Championships      
Winner Levels 1 - 3 Denzel MH Mary Davis  
Winner Levels 4 - 9 Kinnordy Gambado Kirsty Schist  
Young Rider Dressage Championships
Levels 1 – 3 Archie Caitlin Benzie Betty Brown
Levels 4 – 9 Ardmore Lucarne Dolley Tina Dolley
Bates  National  Championships 2019 version
Levels 1 – 3 Dance Hit SW Susan Tomlin Andrea Raves & Susan Tomlin
Levels 4 – 9 Timbermill Prequel Vanessa Way  
BatesNationalChampionships 2020 version      
Level 1 - 3 Dance Hit SW Susan Tomlin S Tomlin & Andrea Raves
Level 4 - 9 Timbermil Prequel Vanessa Way V Way & Brooke Hughes
Auckland Dressage  Championships      
Levels 1 - 3 Georgia MH Reece Downham-Smith Matthews Hanoverians
Levels 4- 9 Stoneylea Lancelot Jen Sim Pauline Robinson & Jen Sim

Betty Brown and Archie (Anamour/Dynamit) B. Sara Williams

Jayna Dinneen and Wonderlust (Worldly/Waikiki Star xx)  Bred owned and ridden by Jayna

Matthews Hanoverians quinella at Northland - Fanfare MH (Furstenball Old/Dancier) and Georgia MH (Gymanstik Star/Riverdance)

Vanessa Way and Timbermill Prequel (Prestige VDL  KWPN/Dream Boy) B. Kerry Sanders

Cindy Wiffin with Santana MH (Santino/Genius) B. Matthews Hanoverians

Susan Tomlin and Andrea raves  with Dancealong (Dream Boy/Wolkentanz II) B. Patricia Dalrymple and Dance Hit SW (Danciano/Sandro Hit Old) B. Sheena M Ross

Cooper Obron with Aphrodite (Anamoue/Jacinto xx) Bred and owned by Belinda and Emily Stuchbery

Lucarne Dolley and Ardmore (Anamour/Dynamit) Owned by Tina Dolley  B. Justine Hodson

 

THE RIVER PARK FARM HANOVERIANS Sash Awards 2020-21